Jako odpovědný hráč na trhu skladování vody musí společnost Citerneo klást správné otázky, jak z etického, socioekonomického hlediska, tak o hospodaření s vodou a její ochraně. Jako lídr na trhu flexibilních nádrží pro skladování především užitkové a pitné vody si plně uvědomujeme výzvy opakujícího se sucha a rostoucí potřebu vody.

Musíme čelit zásadním klimatickým výzvám a zároveň reagovat na problémy zítřka. Jedna z často kladených otázek zní:
Vyčerpává akumulace vody podzemní vodu?
Existují řešení, jak udržet rovnováhu mezi potřebami a požadavky na vodu, zejména k zohledněním změny klimatu.Podle údajů z února 2023 vykazuje většina řek průměrný průtok 40 % normálu. Na více než 200 měřicích bodech tento průměrný průtok nedosahoval ani 20 %. Současný stav vody proto vyžaduje změnu, která se stala zásadní pro přizpůsobení se této nové realitě.
Integrované řízení vodních zdrojů je komplexní přístup, jehož cílem je hospodařit s vodou udržitelným způsobem, s ohledem na environmentální, společenské a ekonomické aspekty. Jedním z klíčových cílů tohoto přístupu je zabránit vyčerpání podzemních vod a zároveň zajistit efektivní využívání vody.
Aby se voda dostatečně skladovala a nedocházelo k jejímu vyčerpání, existuje několik zásad a technik integrovaného řízení vodních zdrojů:
- sběr dešťové vody
- řízení povodí
- opětovné použití vyčištěné odpadní vody
- účinné zavlažování
Toto povědomí o důležitosti udržitelného hospodaření s vodou podporuje odpovědné chování, jako je snižování plýtvání vodou, přijímání udržitelných postupů a používání technologií šetrných k vodě.
Je důležité poznamenat, že řízení vodních zdrojů je složitý proces, který vyžaduje koordinaci mezi různými zúčastněnými stranami, včetně vlád, místních komunit, vodohospodářských odborníků a průmyslových hráčů.
V Citerneo klademe zvláštní důraz na povědomí a vzdělávání. Zavázali jsme se k přístupu informování a zvyšování povědomí, jako jsou komunity obcí, farmáři a výrobci. Naše řešení pro sběr a skladování dešťové vody nevyčerpává podzemní vodu, je vyvinuto na základě zkušeností z praxe.
Naše řešení pro skladování vody, jako jsou požární nádrže, sběrače dešťové vody a flexibilní nádrže, byly navrženy pro skladování ztracené vody.
Ve městech se jedná o odtokové vody, které mohou být, když se dostanou na střechy, silnice a chodníky, odváděny do sběrných sítí dešťové vody a následně směrovány do retenčních nádrží nebo vodních toků. Voda může být také shromažďována v retenčních nádržích nebo sběračích dešťové vody pro další použití, jako je zavlažování nebo jiné užitné použití.

Co je ztracená voda v městském prostředí?
Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme rozlišovat mezi řešeními skladování ve městech a v zemědělském světě.
Ve vysoce urbanizovaných oblastech je však většina povrchů nepropustná, což zabraňuje prosakování vody do země. Poté se vlévá do kanalizačních systémů, což může způsobit rozlití a znečištění řek a následně i oceánů. Část této vody může proniknout i do země, ať už na zelených plochách nebo na nezpevněných plochách. Tato infiltrace přispívá k doplňování spodní vody a prevenci záplav.
Co se stane se ztracenou vodou ve venkovských oblastech?
Potřeby zemědělského sektoru se liší. Zemědělství představuje asi 9 % odběrů vody, zejména na zavlažování, a tvoří 48 % celkové spotřeby. Jedná se o sektor, který spotřebuje hodně vody, protože odebraná voda se nevrací přímo zpět. Vrací se do koloběhu vody jako pára a jinde se mění ve srážky.
Instalace flexibilních nádrží na kapaliny a vodu nepřispívá k vyčerpání hladin podzemní vody, protože tyto nádrže na dešťovou vodu nabízejí konstantní akumulační objem, na rozdíl od otevřených nádrží, jako jsou závlahové nádrže nebo geomembránové nádrže. Uzavřená konstrukce zabraňuje odpařování vody, vnějšímu znečištění listím nebo hmyzem a nezapáchá. Vodní zdroj je tak vždy zachován a v žádném případě nevyčerpává vodní hladiny.
Ve městech i na venkově zůstávají cíle nakonec stejné: skladovat vodu v období dešťů a využívat ji v náročnějších obdobích, v létě, a přitom se vyhýbat používání vody z podzemních vod.
Víme, že musíme čelit novým klimatickým výzvám. A v tomto kontextu je náš přístup odlišný.
Nevyčerpáváme vodní zdroje, ale spíše je chráníme vytvářením opakovaně použitelných retenčních systémů. Flexibilní nádrž na kapaliny je tedy součástí koloběhu vody.

Aby bylo možné reagovat na environmentální problémy zítřka, tým Citerneo se také zavázal k dlouhodobému přístupu CSR (Corporate Social Responsibility) Navrhujeme všechny naše produkty s cílem omezit dopady na životní prostředí.
V centru našich aktivit a našich procesů jsou nasazena opatření, jako je snížení našeho odpadu, interní opětovné použití materiálů nebo záměrné rozhodnutí nepoužívat vodu v našich výrobních procesech.
Vyvinuli jsme také odpovědnou a udržitelnou kompozitní tkaninu: EXOM+ 130e a EXOM+ 140e.Tato tkanina obsahuje až o 30 % méně PVC. Tato inovace snižuje emise CO2 spojené s dopravou a zároveň nabízí vylepšené mechanické vlastnosti.
Dokonale vodotěsné flexibilní nádrže
Flexibilní nádrž, nazývaná vak, umožňuje ukládat různá množství dešťové vody nebo pitné vody pro pozdější opětovné použití.
Tato akumulační jednotka je navržena tak, aby umožňovala shromažďování dešťové vody pro použití, jako je zalévání, čištění nebo mytí. Je vybavena sběračem dešťové vody, který sbírá vodu z okapu a přesměrovává ji do flexibilní nádrže.
Kapacita nádrže se pohybuje od 1m3 až po 2500m3 a je zcela vodotěsná.
Tým výzkumu a vývoje Citerneo také vyvinul specifickou tkaninu na ochranu obvodu nádrží. Jeho jméno: Antivegetační membrána. Tato tkanina je instalována kolem nádrže a zabraňuje růstu vegetace. Nahrazuje potřebu pesticidů a sekaček a zajišťuje snadnou údržbu po celém obvodu nádrže.

Zásoba vody tedy nevyčerpává podzemní vodu, naopak umožňuje rekuperaci dešťové vody pro opětovné použití v období sucha.